Co stosować na blizny pooperacyjne?

Skuteczne sposoby pozbycia się blizn pooperacyjnych

Szwy zakładane są w sytuacji przerwania ciągłości anatomicznej tkanki (np. w przypadku głębokiego skaleczenia wymagającego szycia czy po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym). Wielkość blizny pooperacyjnej jest zależna w dużej mierze od rodzaju rany, jej ulokowania na ciele, a także późniejszej, odpowiedniej pielęgnacji miejsca zszycia – warto rozpocząć ją tuż po zagojeniu się rany. Blizny pooperacyjne powstają w miejscu cięcia skalpelem, zwykle wzdłuż naturalnych bruzd lub fałdów skórnych. Naprawdę ważne jest ich regularne nawilżanie. W poniższym wpisie uchylimy rąbka tajemnicy, odpowiadając na pytanie – jaki krem najlepiej sprawdzi się na blizny po operacji?

Co stosować na blizny pooperacyjne?

Na sam początek pragniemy podkreślić, jak ważne jest regularne pielęgnowanie blizny pozostałej po operacji. Odpowiednie nawilżenie naszej skóry odgrywa tutaj kluczową rolę. Pojawia się wówczas pytanie, po jakie preparaty sięgnąć, aby zmiana była jak najmniej widoczna, a zarazem szybko i dobrze się zagoiła. Za najlepszą maść na blizny pooperacyjne (powstałe po szyciu) uznawana jest ta z wyciągiem z cebuli. Można ją z powodzeniem stosować również na nieprawidłowo zagojone rany (w przypadku źle zagojonych ran pooperacyjnych konieczna jest konsultacja z lekarzem), a także ślady pozostałe po cesarskim cięciu.

Jaki krem bądź żel można stosować na blizny pooperacyjne?

  • silikonowy żel – wpływa na prawidłową regenerację tkanek po przebytym urazie,
  • produkt z alantoiną, heparyną i wyciągiem z cebuli – to jeden z najlepszych kremów na blizny pooperacyjne, który zapobiega powstawaniu bliznowców,
  • krem na blizny z masą perłową – sprzyja wytwarzaniu się włókien kolagenowych, można go stosować na każdy rodzaj blizn,
  • maść bogata w witaminy A oraz E – wpływa na prawidłowy przebieg podziałów komórek skóry i jej odpowiednią regenerację. W naszej ofercie można znaleźć maść na blizny pooperacyjne. 

Jak jeszcze można pozbyć się blizny po operacji? Systematyczne stosowanie wysokiej jakości kremów jest bardzo ważne, jednak po zdjęciu szwów można również rozpocząć inne czynności przyspieszające jej gojenie, takie jak np. rozciąganie oraz masowanie zszywanej okolicy. Pomaga to oddzielić tkankę sklejoną z blizną, a zarazem pobudza nowe tkanki do prawidłowego działania. Co ponadto stosować na blizny po szwach, które są wynikiem przeprowadzonej operacji? Po całkowitym wygojeniu się rany, a także odpadnięciu strupków, można przykleić na nie silikonowy plaster. Produkt ten jest komfortowy oraz łatwy w aplikacji – doskonale przylega do skóry, chroniąc bliznę przed podrażnieniami i otarciami. W dodatku znosi uczucie napięcia, a także świądu.

A jak zapobiegać powstawaniu nieestetycznej blizny pooperacyjnej? Niezmiernie istotne jest odpowiednio częste odkażanie rany – pilnowanie, aby była ona sucha (nie może być jednak przesuszona). Ponadto należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich (rany pooperacyjnej nie można podrażniać odzieżą, a także wystawiać na działanie promieni słonecznych).

Pamiętajmy, że zdjęcie szwów z rany nie jest końcem leczenia. Tak naprawdę to dopiero początek długiej walki z bliznami. Wiele osób nie wie, jaką maść wybrać na blizny pooperacyjne, jednak my podpowiadamy, że znakomicie sprawdzą się tutaj produkty o naturalnych, a także prostych składach. Za najlepszą maść na blizny po operacji uznaje się preparat z wyciągiem z cebuli, z dodatkiem wąkrotki azjatyckiej bądź rokitnika – zadziała ona naprawczo (regeneracyjnie) na skórę, wzmacniając jej strukturę od wewnątrz.