Obecność rozstępów to jeden z najczęstszych kompleksów wśród kobiet – niewiele osób wie jednak, że ich występowanie dotyczy nawet 50-90% osób płci żeńskiej. Co więcej, ich powstawanie może wynikać z zupełnie normatywnych zmian zachodzących w organizmie.

Choć całkowite usunięcie rozstępów nie jest łatwe i wymaga zainwestowania w zabiegi medycyny estetycznej, istnieje szereg sposobów, które pozwalają znacznie zmniejszyć ich widoczność. W tym celu warto postawić na sprawdzone preparaty oraz zacząć działać w odpowiednim momencie. Zatem – jak usunąć rozstępy?

Rozstępy – jak się pozbyć, dlaczego powstają i kto jest na nie najbardziej podatny?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak zlikwidować rozstępy, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są te zmiany na skórze. W strukturze w dużej mierze przypominają bliznę, co ma związek z istotą ich powstawania – uszkodzeniem włókien elastynowych oraz kolagenowych. Dochodzi do niego wskutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, dlatego z rozstępami najczęściej mamy do czynienia w takich obszarach ciała jak uda, pośladki, brzuch czy też piersi.

W związku z tym, że kwestia tego, jak usunąć rozstępy, jest skomplikowana i wiąże się ze sporymi wydatkami, warto wiedzieć, co sprzyja ich pojawianiu się. Dzięki temu można w odpowiedni sposób zadbać o skórę, aby ją wzmocnić, a dzięki temu ograniczyć liczebność uszkodzeń włókien.

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się rozstępów jest działanie hormonów w trakcie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Z tego względu rozstępy niemal dwukrotnie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Oprócz tego do ich powstawania przyczyniają się wahania wagi, zwłaszcza jej nagły wzrost, zła kondycja skóry, czynniki genetyczne, przyjmowanie leków steroidowych czy zaburzenia produkcji kolagenu. Na pojawianie się rozstępów narażeni są również sportowcy, u których dochodzi do rozrostu tkanki mięśniowej.

Jak zlikwidować rozstępy?

Pytanie o to, jak usunąć rozstępy, nie jest do końca trafne – całkowite pozbycie się owych zmian jest bowiem praktycznie niemożliwe. Można jednak w znacznym stopniu poprawić estetykę skóry, stawiając na odpowiednią pielęgnację. Ma ona na celu uelastycznienie naskórka, nawilżenie go oraz ujędrnienie. Tym samym nie tylko zmniejszamy widoczność rozstępów, ale poprawiamy również ogólną kondycję skóry, dzięki czemu zapobiegamy pojawianiu się kolejnych zmian.

W tej roli świetnie sprawdza się nasza maść na blizny ScarŻel. To preparat pełen naturalnych wyciągów z roślin oraz innych aktywnie działających składników, które sprawiają, że skóra staje się miękka i elastyczna. Kosmetyk redukuje przebarwienia, usprawnia krążenie, stymuluje syntezę włókien kolagenowych oraz metabolizm fibroblastów, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Co więcej, nasza maść stanowi innowację na rynku, ponieważ łączy działanie wyciągów roślinnych z silikonem.

Co na czerwone rozstępy? A co stosować na stare blizny?

Rozstępy mogą przyjmować nieco inną postać w zależności od tego, jak dawno temu powstały. W ich rozwoju wyróżniamy dwie fazy – zapalną oraz zanikową. W pierwszej blizny są koloru czerwonego lub sinego i mogą wywoływać swędzenie. W fazie zanikowej ich barwa staje się natomiast biała, a sama zmiana jest mniej wyczuwalna w dotyku.

Niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, co na czerwone rozstępy w stanie zapalnym, czy chcemy zmniejszyć widoczność starszych blizn, ScarŻel okaże się odpowiednim rozwiązaniem. Warto jednak mieć świadomość, że im wcześniej zastosujemy preparat, tym lepsze będą efekty pielęgnacji.

Co więcej, ogromne znaczenie ma tutaj także regularność. Aby wzmocnić działanie maści, polecamy aplikować ją wykonując masaż skóry. Ruchy powinny być delikatne, lecz zdecydowane, posuwiste lub koliste, a ponadto skierowane ku górze – prowadzi to bowiem do usprawnienia przepływu limfy i krwi. Warto masować skórę przez około 10 minut, aż do jej lekkiego zaczerwienienia. Masaż nie powinien jednak sprawiać bólu ani uszkadzać naskórka.

Jak usunąć rozstępy i w jaki sposób można im zapobiegać?

Z racji tego, że na pojawianie się rozstępów mają wpływ czynniki niezależne od człowieka, takie jak predyspozycje genetyczne, niekiedy zmiany te są nie do uniknięcia. Aby ograniczyć ich powstawanie, warto jednak wprowadzić do swojej rutyny kilka nawyków, które pozwolą utrzymać skórę i organizm w dobrej kondycji.

Przede wszystkim należy dbać o zdrową dietę, odpowiednie nawodnienie, a także aktywność fizyczną, nie przesadzając jednak z jej intensywnością, która w nadmiarze również może prowadzić do powstawania rozstępów.

Jeśli zamiast tego, jak zlikwidować rozstępy, zastanawiamy się nad tym, jak im zapobiegać, przydatną strategią będzie również utrzymywanie wagi na mniej więcej takim samym poziomie, a także regularne nawilżanie i peelingowanie skóry. Dietę warto uzupełnić w składniki dostarczające witamin takich jak E czy B5. Warto przy tym ograniczyć picie herbaty oraz kawy, zastępując je wodą z cytryną. O powyższe nawyki należy w szczególności zadbać w okresach szczególnej podatności na pojawianie się rozstępów, takich jak okres dojrzewania, ciąża czy menopauza.